Strona główna Aktualności Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu zyskuje nową powierzchnię
Powrót do aktualności
Data publikacji: 16.01.2021
Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu zyskuje nową powierzchnię

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu zyskuje nową powierzchnię

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu, dzięki kończącej się właśnie budowie piątej hali, wchodzi w rok 2020 z nowymi możliwościami. Na początku roku, zostanie oddana do użytkowania nowa część obiektu o powierzchni 22 000 m². Po zakończeniu inwestycji obszar magazynów w Centrum ILS Zakroczym powiększy się więc do niebagatelnych 67 000 m², czyli wielkości ponad 9 boisk piłkarskich.

Nowy obiekt pozwoli na podział stref przyjęcia oraz wydawania towarów co znacznie usprawni skomplikowany proces logistyczny towarów w całym Centrum.

Nie bez znaczenia jest również zwiększona powierzchnia magazynowa, która zdecydowanie wpłynie na efektywność pracy w firmie. 

ILS Sp. z o.o. jest operatorem logistycznym Grupy Kapitałowej Inter Cars S.A., świadczącym dla grupy Inter Cars usługi magazynowe, dystrybucyjne oraz transportowe. Magazyn w Zakroczymiu bezpośrednio obsługuje kraje Europy Środkowo-Wschodniej, tj. Litwę, Łotwę, Estonię czy Ukrainę. Dodatkowo do krajów Europy Zachodniej, tj. Anglii, Irlandii, Francji, Finlandii czy Niemiec, które nie posiadają naziemnej sieci sprzedażowej, dzięki działalności ILS, Inter Cars prowadzi bezpośrednią wysyłkę towarów. Spółka poza grupą Inter Cars świadczy również usługi logistyczne 3PL (third-part logistics) także dla innych podmiotów, np. dostawców Inter Cars. W pewnym momencie zdecydowano więc, że w istniejących halach zrobiło się „za ciasno” i konieczna będzie restrukturyzacja obiektu, której dokonano jako budowę nowej, piątej już hali.

Nowy obiekt pod kątem technicznym i gabarytowym został dostosowany do już istniejących hal i z jedną z nich został połączony ścianą. – Z tego też faktu m.in. wynikała trudność inwestycji – mówi Radosław Wielechowski, Kierownik Kontraktu ILS – Budowa ogromnej nowej powierzchni nie mogła zakłócać pracy Centrum, zachowując jednocześnie maksimum bezpieczeństwa zarówno na placu budowy, jak i w istniejących magazynach, w których przez całą dobę, 6 dni w tygodniu, pracuje na trzy zmiany 1500 osób.

Piąta hala o wysokości składowania 11,40m dzieli się na część magazynową (ok. 21 000m²), oraz biurową (1200 m²) .

Halę wyposażono w czteropoziomową zabudowę regałową  o wysokości 10,20m, która przeznaczona jest do składowania olejów, smarów, płynów i  elementów metalowych (gabarytów). Zabudowę regałową wyposażono w łoża podawcze rolkowe oraz łoża stałe umożliwiające sprawną i bezpieczną logistykę palet w obrębie zabudowy regałowej.

Jeden poziom zabudowy regałowej to 5 636 m², czyli 642 miejsca paletowe .

Kolejnym znaczącym wyposażeniem wybudowanej hali są regały wysokiego składowania, przystosowane do przechowywania towarów na paletach.

Regały wysokiego składowania będą obsługiwane przez nowoczesne wózki dedykowane do tego typu pracy.  System linii indukcyjnych zamontowany w posadzce, kontroluje pracę wózków wspomagając jednocześnie operatorów tych 6 tonowych pojazdów. – Nowoczesne wózki nie tylko przyspieszają ale również znacznie zwiększają bezpieczeństwo pracy, na które nasza firma kładzie bardzo duży naciskW części regałów wysokiego składowania zmieści się aż 10 629 palet. Dla porównania w kontenerze morskim 20ft, mieści się 10-11 palet – dodaje Radosław Wielechowski.

Nowa hala została wyposażona w nowoczesne systemy ochrony pożarowej oraz w niezbędną infrastrukturę, która zapewnia bezpieczeństwo pracowników i składowanych materiałów. Instalacje nowego obiektu, spełniają wymogi ochrony środowiska oraz zapewniają wymierne oszczędności w trakcie eksploatacji. Zainstalowano wyłącznie energooszczędne oświetlenie oraz system wentylacyjny z odzyskiem ciepła.

Zniszczone palety, tysiące pudełek, kilometry folii i taśm oraz tony papieru. Co zrobić z tym wszystkim? Przy tak ogromnym obiekcie skala produkcji odpadów musi być równie wielka, jak ona sama. – Oczywiście tworząc nasze hale nie mogliśmy zapomnieć o zapleczu technicznym, gdzie będzie odbywało się wstępne sortowanie odpadów, ich zgniatanie, prasowanie i przygotowanie do transportu. Aspekt ekologii jest dla naszej firmy bardzo ważny. Poza tym porządek w obiekcie przekłada się bezsprzecznie na bezpieczeństwo, a tego nigdy nie należy lekceważyć. Ta część hali jest więc zamknięta i wykluczona z logistycznej funkcji obsługi – mówi Marcin Łapiński, Menadżer ds. Logistyki.

Prace budowlane są w pełni zakończone i obiekt wygląda naprawdę imponująco. Nie dało się jednak nie zauważyć pewnych poczynionych prac, które będą miały swój finał w przyszłości – To prawda,pewna część hali, która w tej chwili będzie spełniała funkcję komunikacyjną, jest tak zaprojektowana i wstępnie przystosowana aby w razie potrzeby mogła posłużyć nam do stworzenia w przyszłości dwóch antresoli oraz miejsca ma magazyn automatyczny – powiedział Marcin Łapiński.

Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest też umieszczenie poza zwykłymi bramami dla dużych samochodów dostawczych, specjalnego wjazdu dla mniejszych aut (busów), który pełni rolę zamkniętego przedsionka. Auta zatrzymują się pomiędzy bramą zewnętrzną i bramą do hali  w zamkniętej przestrzeni. –W ten sposób zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz optymalizacja kosztów związanych z ogrzewaniem obiektu – mówi Ireneusz Świderek, Senior Logistics Operation Manager.

Magazyn to jednak nie tylko towar, który jest składowany. To przede wszystkim ludzie, którzy tam pracują. W projekcie inwestycji nie mogło więc zabraknąć obszaru socjalnego z szatniami, prysznicami i łazienkami. Projekt przewidział również bardzo wygodną logistykę pomiędzy istniejącą i nową halą oraz pomiędzy istniejącym i nowym biurem, w którym poza pomieszczeniami biurowymi zaprojektowano 4 multimedialne sale konferencyjne i pomieszczenia socjalne.

Głównym celem budowy nowej hali było zabezpieczenie możliwości do dalszego rozwoju całej Grupy Kapitałowej Inter Cars. Dodatkowy obiekt pozwoli na zwiększenie płynności pracy oraz optymalizację istniejących procesów, a docelowo także na obniżenie kosztów logistycznych.  
– Będzie to miejsce składowania części towarów gabarytowych, olei oraz nadwyżek towarowych, co w znacznym stopniu ułatwi pracę wszystkim sekcjom, również w pozostałych halach. W hali głównej ze względu na zastosowaną tam automatykę, chcemy przechowywać towar, który przy pomocy tej technologii możemy obsługiwać – 
mówi Marcin Łapiński.

Swoim doświadczeniem zarówno w kwestii budowy, przystosowania, jak i prowadzenia nowoczesnego magazynu ILS chce podzielić się 27 lutego 2020 r. podczas Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych. Dedykowane będą one wszystkim praktykom z branży, managerom i dyrektorom logistyki oraz tym, którzy pracują w szeroko pojętym łańcuchu dostaw. Więcej informacji o tym wydarzeniu znaleźć można TUTAJ.