Strona główna Aktualności Zielona logistyka – czyli rozwiązania pro – ekologiczne i redukujące emisję CO2 w działaniu Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS
Powrót do aktualności
Data publikacji: 20.12.2021
Zielona logistyka –  czyli rozwiązania pro – ekologiczne i redukujące emisję CO2 w działaniu Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS

Zielona logistyka – czyli rozwiązania pro – ekologiczne i redukujące emisję CO2 w działaniu Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS

Zielona logistyka to termin, który nabrał rozpędu w ciągu ostatnich kilku lat. Dotyczy wszystkich wysiłków zmierzających do zminimalizowania wpływu negatywnych działań logistycznych na środowisko m.in wdrożenia w firmach bardziej zrównoważonych procesów operacyjnych i obniżenia emisji zanieczyszczeń. Głównym celem zielonej logistyki jest koordynacja działań logistycznych i ich wdrażanie w sposób korzystny zarówno dla gospodarki, środowiska, jak i społeczeństwa.

To filozofia prowadzenia działalności biznesowej, która zakładawywieranie jak najmniejszego wpływu na środowisko naturalne.

Obecnie sektor logistyczny przyczynia się aż do 8% globalnej emisji CO2. W przeciwieństwie do wielu innych sektorów, emisje z transportu towarów wciąż rosną.

ILS jest firmą świadomie zarządzaną i dążącą do znacznego ograniczenia negatywnego wpływu działań logistycznych na otaczające nas środowisko naturalne. Przejawia się to w licznych działaniach wprowadzanych regularnie przez Zarząd firmy. 

Zmniejszenie zużycia wysyłkowych opakowań kartonowych 

Centra logistyczne zarządzane przez ILS zrealizowały w roku 2020 łącznie ponad 12 600 000 wysyłek. 41% jednostek wysyłkowych to opakowania wielokrotnego użytku (tzw. bordowe pojemniki), 13% to jednostki kartonowe, a pozostałe to przesyłki towarów wysłanych luzem. Poprzez inwestycje w pojemniki wielokrotnego użytku ILS znacznie obniża zużycie, a zarazem koszty opakowań kartonowych.

W celu ograniczenia kosztów i w trosce o aspekty pro-środowiskowe, w Europejskim Centrum Rozwoju i Logistyki ILS oraz pozostałych centrach dysytrybucyjnych skupiliśmy się na ograniczeniu ilości wysyłkowych opakowań kartonowych. Aby było to możliwe, korzystamy z pojemników wielokrotnego użytku, a dodatkowo zdecydowaliśmy się na zakup i wdrożenie do stałego użytkowania metalowych koszy transportowych, zarówno wysokich, jak i niskich, do których możemy zbierać i wysyłać towar. Dzięki temu udało nam się zmniejszyć zużycie opakowań kartonowych o około 30% w stosunku do ilości opakowań ekspediowanych w poprzednich latach. Jakie mamy plany na przyszłość? Zakup większej liczby opakowań wielokrotnych i dalsze uszczelnianie procesu kontroli to jeden z naszych głównych celów w tym zakresie – wyjaśnia Wojciech Aleksandrowicz, Prezes i Dyrektor Zarządzający w ILS. 

Optymalizacja działań transportowych

ILS nie posiada własnego taboru oraz nie zatrudnia kierowców, a organizuje transport bazując na stałych  podwykonawcach. W razie potrzeb dodatkowe transporty zamawiane są poprzez giełdy transportowe. ILS korzysta z kilkunastu różnych przewoźników. Pozwala to na negocjację cen, a zarazem na pewność w utrzymaniu jakości oraz terminowości przewozów.

W 2020 roku ILS znacznie zmniejszył liczbę wysyłanych pojazdów poprzez zwiększenie wykorzystania przestrzeni ładunkowej. Aby było to możliwe, zapadła decyzja na wykorzystanie do transportu specjalistycznych naczep dopplestock (naczepa z rozkładaną podłogą, pozwalająca na zwiększenie wykorzystania powierzchni ładunkowej) i doubledeck (naczepa ze sztywną podwójną podłogą, pozwalająca na zwiększenie wykorzystania przestrzeni ładunkowej) oraz zwiększono liczbę pojazdów wykorzystanych one – way.Testy załadunków i rozładunków specjalistycznych naczep wyraźnie pokazały, że najlepiej sprawdzają się one na trasach pomiędzy magazynami regionalnymi.

Ekologiczne budynki 

W 2020 roku w Zakroczymiu, gdzie mieści się Europejskie Cetrum Rozwoju i Logistyki, ILS skupił się również na optymalizacji kosztów utrzymania nieruchomości, zwiększeniu niezależności energetycznej, ograniczeniu emisji CO2 oraz zmniejszeniu poboru mediów: gazu i prądu.

Zastosowanie opisanych systemów umożliwiło zredukowanie zużycia energii elektrycznej pobieranej na cele oświetleniowe o 70-80%.

Wszystkie obiekty ILS co cztery lata przechodzą audyty energetyczne. Ich celem jest wskazanie obszarów, w których istnieje możliwość wprowadzenia oszczędności, m.in. obniżenia zużycia energii i zasobów naturalnych.

Rozwiązania z Zakroczymia będą w miarę możliwości stosowane w pozostałych obiektach użytkowanych przez ILS Sp. z o.o

Budowa i przebudowa sieci magazynów regionalnych

Działania infrastrukturalne i logistyczne to procesy trwające latami. Mądrze przeprowadzone pozwalają jednak nie tylko optymalizować koszty operacyjne, ale także realnie wpływać na ochronę środowiska. Od 2016 roku Inter Cars SA prowadził proces uruchomienia siedmiu nowoczesnych magazynów regionalnych. W 2019 roku został on zakończony, a do użytku oddanych zostało siedem magazynów zlokalizowanych w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Pruszczu Gdańskim, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu. Każdy z tych obiektów to magazyn klasy „A” o powierzchni od 3 500 m2 do 7 200 m2