Strona główna Aktualności Optymalizacja możliwości dzięki współpracy z Linker Cloud
Powrót do aktualności
Data publikacji: 22.02.2024
Optymalizacja możliwości dzięki współpracy z Linker Cloud

Optymalizacja możliwości dzięki współpracy z Linker Cloud

Wprowadzenie: kilka słów o kliencie

Inter Cars SA to potentat w sektorze motoryzacyjnych części zamiennych, który wypracował pozycję jednego z największych dystrybutorów części do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie. W swojej ofercie posiada ponad 650 000 produktów.

Założona w 1990 roku przez wizjonerskie trio Krzysztofa Oleksowicza, Piotra Oleksowicza i Andrzeja Oliszewskiego firma Inter Cars rozpoczęła drogę do zdobycia wiodącej pozycji w branży dystrybucji samochodowych części zamiennych. Podróż ta była pełna innowacji i nowych inicjatyw, takich jak własna sieć warsztatów, nowoczesne centrum logistyczne oraz Motointegrator.com, platforma integrująca sprzedaż części zamiennych i usług serwisowych dla klientów końcowych.

Dziś Inter Cars działa w 18 krajach i jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zatrudniającą ponad 13 000 osób na terenie całej Europy.

Wyzwania biznesowe

Udane wejście Inter Cars na rynek B2C oraz rozwój własnych kanałów e-commerce w Europie Zachodniej, w połączeniu z gwałtownym wzrostem popytu sprawiły, że dywersyfikacja rozwiązań klasy OMS (order management system) stała się koniecznością – głównie ze względu na potrzebne integracje i konieczność optymalizacji kosztów związanych z uruchamianiem nowych kanałów sprzedaży.

Przy zawrotnej liczbie 2,5 miliona zamówień rocznie, firma stanęła przed szeregiem wyzwań, zaczynając od tych najważniejszych, jak: 

Starając się znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie, Inter Cars zapoznał się z dostępnymi na rynku systemami i przeanalizował listę ofert, z których zdecydowana większość odpowiadała jedynie na część złożonych wyzwań. 

Spółka potrzebowała skalowalnej platformy logistycznej dla e-commerce, która byłaby w stanie sprostać jej szybkiemu rozwojowi w kanałach B2B i B2C, oferując jednocześnie elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się wymagań.

Idealne rozwiązanie musiało obejmować trzy krytyczne obszary: sprzedaż (sklepy e-commerce), zarządzanie magazynem (WMS) i transport. Miało zapewniać płynną integrację z nowymi platformami sprzedażowymi, a także oferować rozbudowaną obsługę usług kurierskich. Co więcej, firma zamierzała przenieść konkretne operacje WMS, takie jak sortowanie i pakowanie przy użyciu terminali mobilnych, na tę nową, wszechstronną platformę. 

Jako Linker Cloud widzieliśmy potencjał drzemiący w tej współpracy i bez wahania podjęliśmy wyzwanie, oferując dostęp do naszej platformy oraz cykliczne rundy testowe.

Przed przystąpieniem do głównego etapu projektu, Inter Cars chciał sprawdzić stabilność i niezawodność naszego systemu. Dlatego, aby zminimalizować ewentualne ryzyko, zdecydowaliśmy się zacząć od pilotażu, obejmującego wysyłkę towarów do Wielkiej Brytanii z polskiego magazynu. Proces ten opierał się już na komunikacji z systemami ERP wdrożonymi na rynkach Europy Zachodniej, a także na podstawowej komunikacji z systemem zarządzania magazynem (WMS). 

Faza początkowa, zakończona w kwietniu 2020 roku, posłużyła nam jako fundament do rozpoczęcia drugiego etapu: obsługi portalu Motointegrator.com. Oprócz usprawnienia i zautomatyzowania komunikacji między ERP, WMS oraz przewoźnikami, wprowadziliśmy kilka dodatkowych innowacji, m.in.: 

W listopadzie przeprowadziliśmy pierwsze testy zautomatyzowanego rozwiązania, symulując realne obciążenie środowiska. Testy wykonywaliśmy w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu, we współpracy z ILS – operatorem logistycznym należącym do Grupy Kapitałowej Inter Cars. Wykorzystywaliśmy zarówno rzeczywiste towary, pochodzące z zamówień klientów, jak i opakowania zastępcze. Warto dodać, że w testach uczestniczyli kluczowi dla procesu pracownicy magazynu. Dla wszystkich nas był to wyjątkowo trudny okres ze względu na nasilenie pandemii COVID-19. 

Zrealizowane testy pozwoliły naszym zespołom na identyfikację punktów krytycznych, które uwidoczniły się dopiero przy dużej skali procesu, a także na dopracowanie rozwiązania w oparciu o opinie użytkowników. Wspólnie doprowadziliśmy do rozszerzenia zakresu projektu w celu zapewnienia „BEZPIECZNEGO STARTU”.  

Przeprowadziliśmy w sumie siedem sesji testowych, a platforma została w pełni uruchomiona na początku lutego 2021 roku.  

Osiągnięte wyniki

Wdrożenie platformy Linker Cloud przyniosło naszemu partnerowi imponujące rezultaty.  

Koszty bieżące zostały zmniejszone o 32%, a Inter Cars z powodzeniem identyfikuje dalsze możliwości rozwoju – niedawno, z naszą pomocą firma wdrożyła model dropshipping, który okazał się integralną częścią jej sukcesu. 

Do tej pory Inter Cars rozszerzył asortyment produktów do ponad 650 000 SKU w 300 własnych magazynach, potwierdzając swoją pozycję lidera wśród dostawców części samochodowych.