Strona główna Aktualności Ponad 100 tys. m2 powierzchni magazynowej w Zakroczymiu!
Powrót do aktualności
Data publikacji: 28.03.2024
Ponad 100 tys. m2 powierzchni magazynowej w Zakroczymiu!

Ponad 100 tys. m2 powierzchni magazynowej w Zakroczymiu!

W ostatnim tygodniu marca 2024 r. oficjalnie otwarte zostały kolejne hale w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu, w tym  hala magazynowa nr 6. Oznacza to, że łączna przestrzeń magazynowa ILS w tej podwarszawskiej miejscowości wynosi teraz nawet 108 000 m2 na 25 ha powierzchni działki.

Więcej miejsca na składowanie opon oraz olejów

Hala jest budynkiem o przeznaczeniu magazynowym z częścią administracyjno-socjalną. Została ona wyposażona w regały i urządzenia magazynowe dostosowane do specyfiki realizowanego procesu. Odbywa się tam składowanie różnych materiałów motoryzacyjnych głównie opon i olejów. Dodatkowo w sąsiedztwie wybudowano dwa inne obiekty (hala 7 i hala 8). To mniejsze jednostki magazynowe, wspomagające główną infrastrukturę. Również przy tej inwestycji zadbano o bezpieczeństwo i warunki pracy załogi ILS, jak i o nowoczesność i ekologiczność rozwiązań.

Inwestycja w Zakroczymiu to kompleksowy projekt rozbudowy zespołu budynków magazynowych i biurowych, wraz z infrastrukturą techniczną. Projekt obejmuje budowę trzech hal, wiaty oraz parkingu dla samochodów osobowych. Dużym osiągnieciem jest również montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu hali o mocy 1,8MW.

Budowa trwała nieco ponad rok. Pierwsze łopaty zostały wbite w ziemię w lutym 2023 roku Od tego czasu trwała budowa, wyposażanie i poszczególne odbiory. Imponujące tempo inwestycji, adekwatne do imponującego rozwoju ILS.

Realizacja inwestycji ILS Zakroczym przyniosła nowoczesne obiekty magazynowe i biurowe, zgodne z najwyższymi standardami technicznymi i ekologicznymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak instalacja fotowoltaiczna czy systemy odzysku energii, projekt wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju – mówi Radosław Wielechowski, kierownik kontraktu odpowiedzialny w ILS za inwestycję.

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju coraz większe

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu to jeden z największych i nowocześnie wyposażony obiekt w Europie w branży Automotive Aftermarket. Na przełomie 2012 i 2013 roku firma  nabyła na terenie gminy Zakroczym kompleks magazynowy byłego PEWEX-u, a następnie sąsiadującą działkę inwestycyjną od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Łącznie  pozyskano wtedy blisko 16 ha terenu, które przeznaczono pod budowę Centrum Logistycznego ILS. Dodatkowo, na przełomie 2020 i 2021 r. dokupiono kolejne 9 hektarów – to na tych gruntach powstało właśnie Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS oraz teraz nowa hala magazynowa.